„Patrzeć na statek oczami swojej załogi”

„Patrzeć na świat oczami swojej załogi” – to tytuł rozdziału artykułu „Ciekawszy świat za oknem – aktywizacja ucznia w erze cyfrowej” – Jadwigi Radwańskiej zamieszczonego w Głosie Pedagogicznym Nr 6 /2009.

Trafne porównanie Nauczyciel – Kapitan, odpowiedzialny za swoją załogę i za szczęśliwe dotarcie do portu. Wspierający, udzielający odpowiedzi na mnóstwo pytań, świadomy tego, że to On jest dla swojej załogi i tego jak dużo od Niego zależy.

Uczniowie tak jak załoga mogą dostarczyć bezcennej wiedzy uczącym na temat własnych oczekiwań i potrzeb i jak stworzyć szkołę wysokiej jakości.

Za autorką przytoczę Państwu zestaw 12 pytań tzw. Q12, które można wykorzystać w swojej pracy.

Q1. Czy wiesz, czego oczekuje się od Ciebie w szkole?

Q2. Czy masz odpowiednie narzędzia i wyposażenie, których potrzebujesz, aby wykonywać dobrze swoją pracę.

Q3. Czy w szkole każdego dnia masz okazję, aby robić to, co potrafisz najlepiej?

Q4. Czy jestes chwalony za dobrą pracę?

Q5. Czy wychowawca troszczy się o Ciebie jako osobę?

Q6. Czy czujesz, że jest ktoś w szkole, kto wzmacnia Twój rozwój?

Q7. Czy w szkole masz mozliwośc wyrażania swojego zdania, opinii?

Q8. Czy klimat szkoły sprawia, że czujesz, że Twoja nauka, wysiłek są ważne?

Q9. Czy Twoi nauczyciele są zaangażowani w wykonywanie pracy wysokiej jakości?

Q10. Czy masz najlepszego przyjaciela w szkole?

Q11. Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy ktoś rozmawiał z Tobą o Twoich problemach, interesujących Cię sprawach?

Q12. Czy w ostatnim roku w szkole miałeś w szkole możliwość rozwijania swoich zainteresowań, hobby?

Osobowość LIDERA w nauczycielu jest niepodważalnym argumentem przemawiającym na rzecz skuteczności szkoły.